21st May Workshop Participant list

From pro-iBiosphere Wiki
Jump to: navigation, search

Group 1 (room A300)
Subgroup - Informaticians:

  1. Jordan Biserkov – Pensoft
  2. Joe Cora – Ohio State University
  3. Sonia Dias – Bioversity International, Rome
  4. Sabrina Eckert – FUB-BGBM
  5. Teodor Georgiev – Pensoft
  6. Anton Güntsch – FUB-BGBM
  7. Quentin Groom – NBGB
  8. Gregor Hagdedorn – JKI
  9. Karol Marhold – SAVBA
  10. Patricia Mergen – Royal Museum for Central Africa
  11. Chuck Miller – Missouri Botanical Garden
  12. Andreas Müller – FUB-BGBM
  13. Richard Old – XID Services, Inc.
  14. David Patterson – Arizona State University
  15. Deborah Paul – Florida State University
  16. William Ulate – Missouri Botanical Garden
  17. Holly Vincent – Birmingham, UK

Group 2 (room B103)

Subgroup - Red List 1:

  1. Yong-Shik Kim – Yeungnam University
  2. Johannes Penner – MfN
  3. Yashica Singh – KZN Herbarium, Durban, SA
  4. Vololoniaina Jeannoda – University of Antananarivo, Faculté des Sciences, Botany Department

Subgroup - Red List 2:

  1. Henk Beentje – RBGK
  2. Melanie bilz – IUCN
  3. Viola Clausnitzer – Senckenberg Museum of Natural History Görlitz
  4. Pablo Demaio – IUCN Temperate South American Plants Specialist Group

Subgroup - Traits:

  1. Henry Ford – Ecoflora of the British Isles, Bath University
  2. Jens Kattge – Max Planck Institute for Biogeochemistry
  3. Shuangxi Zhou – Macquarie Univ., AU


Group 3 (room B8)
Subgroup - Publishers:

  1. Laurence Bénichou – MNHN
  2. Lyubomir Penev - Pensoft
  3. Charlotte Thionois – MNHN
  4. Robert Kenward – IUCN
  5. Eduardo Dalcin – Rio de Janeiro Botanical Garden
  6. Uwe Schippman – BfN

Subgroup - Field ID:

  1. Christopher Chapano – National Herbarium and Botanic Garden (SRGH), Zimbabwe
  2. Bente Klitgaard – RBGK
  3. Jonathan Timberlake – RBGK
  4. Zerihun Woldu – Addis Ababa University

Subgroup - ??:

  1. Norman Johnson – Ohio State University
  2. Paul Kirk – RBGK
  3. Luciana Musetti – Ohio State University
  4. Eckhard von Raab-Straube – FUB-BGBM
  5. Vincent Robert – CBS-KNAW Centraalbureau voor Schimmelcultures
  6. Marianne Le Roux – SANBI
  7. Daniel C. Thomas – Naturalis
  8. Mark Watson – RBGE