Training 12th February

From pro-iBiosphere Wiki
Jump to: navigation, search

8.30–11.20

Room 1. Pensoft Writing Tool (PWT) — Teodor Georgiev & Jordan Biserkov (Pensoft)

1. Anton Guentsch
2. Daniel Thomas
2. David Patterson
3. Ensermu Kelbessa Worati
4. Erik van Nieukerken
5. Helmut Knupffer
5. Hui Yang
6. Jane Bromley
7. Jonathan Timberlake
8. Mart Vogel
9. Mohan Prasad Devkota
9. Natacha Beau
10. Pulcherie Bissiengou
11. Rusea Go
11. Ross Mounce
12. Sabitrie Jairam-Doerga
13. Soraya Sierra
14. Sylvia Mota de Oliveira

Room 2 Scratchpad taster session — Dave Roberts, Dimitris Koureas, Isa van de Velde (ViBRANT)

1. Bart Wursten
2. Bonaventure Sonké
3. Bruce Hoffman
4. Eugenia Barnett
5. Greg Riccardi
6. Gregor Hagedorn
7. Herman de Jong
8. Hong Cui
9. Jacqueline Henrot
10. Jozsef Geml
11. Marco Schmidt
12. Mark Hyde
13. Mike Gilbert
14. Rusea Go
15. Susana Arias Guerrero
16. Thomas Janßen

Room 3 EDITor session 1 — Patricia Kelbert (FUB-BGBM)

1. Alexander Krings
2. Benny Bytebier
3. Berry van der Hoorn
4. Chuck Miller
5. Hans Kruijer
7. Henry Engleow
8. Hovenkamp Peter
9. James Macklin
10. Marc Sosef
11. Siti munirah Mat yunoh
12. Stefan Dressler
13. Thibaut De Meulemeester

Room 4 Golden Gate — Guido Sautter (Plazi)

1.

11.30–15.20

Room 1. Xper2 — Régine Vignes Lebbe (UPMC)

1. Anton Guentsch
2. Bart Wursten
2. Bruce Hoffman
3. Chequita Bhikhi
4. Erik van Nieukerken
5. Eugenia Barnett
6. Hong Cui
7. James Macklin
8. Jordan Bisserkov
9. Marc Sosef
10. Mark Hyde
11. Mike Gilbert
12. Pavel Stoev
14. Teodor Georgiev
15. Thomas Janßen

Room 2. Scratchpad taster session (repeat) — Dave Roberts, Dimitris Koureas, Isa van de Velde (ViBRANT)

1. Atik Retnowati
2. Benny Bytebier
3. Chuck Miller
4. Daniel Thomas
5. David Patterson
6. Henry Engledow
7. Hovenkamp Peter
8. Hui Yang
9. Jane Bromley
10. Jon Chamberlain
11. Mohan Prasad Devkota
12. Pulcherie Bissiengou
13. Sabitrie Jairam-Doerga
14. Sandrine Ulenberg
15. Siti Munirah Mat Yunoh
16. Stefan Dressler
17. Thibaut De Meulemeester

Room 3. Developing organism identification apps for Android devices — Alexander Krings (N. Carolina State University, USA)

1. Berry van der Hoorn
2. Bob Morris
3. Gregor Hagedorn
4. Jacqueline Henrot
5. Jozsef Geml
6. Marco Schmidt
7. Mart Vogel
8. Ross Mounce
9. Rusea Go
10. Sander Pieterse
11. Sylvia Mota de Oliveira

13.30 - 15.30

Room 4. Introduction to BioVel and Demo — Elisabeth Paymal (BioVel)

1. Anton Guentsch
2. Don Kirkup
3. Ensermu Kelbessa Worati
2. Nicky Nicolson
3. Quentin Groom
4. Soraya Sierra
5. Yde de Yong

15.30–18.20

Room 1. Bring your key to your mobile device (Android) — Gregor Hagedorn (JKI & Plazi)

1. Don Kirkup
2. James Macklin
3. Ross Mounce
4. Sabitrie Jairam-Doerga

Room 2 Developing organism identification apps for Android devices (repeat) — Alexander Krings (N. Carolina State University, USA)

1. Anton Guentsch
2. Bart Wursten
2. Benny Bytebier
3. Bruce Hoffman
4. Chequita Bhikhi
5. Chuck Miller
6. Henry Engleow
7. Hui Yang
8. Jane Bromley
9. Jon Chamberlain
10. Marc Sosef
11. Mark Hyde
12. Mohan Prasad Devkota
13. Sandrine Ulenberg
14. Siti munirah Mat yunoh
15. Soraya Sierra
16. Thibaut De Meulemeester

Room 3 EDITor (repeat) — Patricia Kelbert (FUB-BGBM)

1. Daniel Thomas
2. David Patterson
3. Erik van Nieukerken
4. Ensermu Kelbessa Worati
4. Eugenia Barnett
5. Helmut Knüpffer
6. Hong Cui
7. Jordan Bisserkov
8. Joszef Geml
8. Marco Schmidt
9. Mart Vogel
10. Mike Gilbert
11. Mohan Prasad Devkota
11. Pavel Stoev
12. Pulcherie Bissiengou
13. Rusea Go
14. Sabitrie Jairam-Doerga
14. Sylvia Mota de Oliveira
15. Teodor Georgiev
16. Thomas Janßen

Room 4 Charparse — Hong Cui (The University of Arizona)

1. Tony Walduck